هفت راز تناسب اندام از سراسر جهانی پزشکی . نت : تناسب اندام نتیجه یک برنامه تغذیه ای و فعالیتی درست و مداوم است. وقتی این برنامه به فرهنگ یک ملت تبدیل شود، داشتن اندام متناسب یک آرزو نخواهد بود. چرا اکثر ژاپنی ها اندامی متناسب دارند. یا مردم فرانسه به داشتن هیکل موزون و تراشیده معروفند؟ چرا چاقی در آمریکا به یک معضل تبدیل شده؟ آنچه می خوانید 7 راز تناسب اندام ازملل مختلف دنیاست.

 

By Norine Dworkin-McDaniel from Reader's Digest

برگردان و تدوین : دکتر بابک یکتاپرست

 

1- قبل از سیری کامل دست از خوردن بکشید.

اهالی اوکیناوای ژاپن یک ضرب المثل معروف دارند. به اندازه 80 درصد ظرفیتتان بخورید. دکتر برادلی ولکاکس مولف کتاب برنامه غذایی اوکیناوا در مورد این ضرب المثل می گوید، این جمله به معنی این نیست که گرسنه از سر میز بلند شوید. اما انقدر هم نخورید که دگمه های پیرهنتان ازشدت ورم شکم کنده شوند. خوردن تا آخرین حد ظرفیت باعث می شود که ذهنتان برای احساس سیری به غذای بیشتری نیاز داشته باشد. پس قاشق و چنگال را با احساس اولین نشانه هاس سیری زمین بگذارید. این کار شاید در چند بار اول سخت به نظر برسد، اما به زودی ذهنتان یاد می گیرد که با مقدار غذای کمتری احساس سیری کند.

2- روغنهای گیاهی سالم را جدی بگیرید

استفاده از روغن های گیاهی سالم مثل روغن زیتون ( در رژیم مدیترانه ) یا روغن کانولا در رژیم اوکیناوا یکی از فرازهای تغذیه سالم است. اضافه کردن این روغن ها به سالاد سبزیجات یه دلیل طعم خوشایندی که دارند رغبت شما را به خوردن غذاهای گیاهی افزایش می دهند. طبیعتا جایگزینی یک وعده غذایی سالم به جای مواد غذایی چربی ساز راهکارموثری برایرسیدن به وزن ایده آل خواهد بود.

3- هنگام خوردن، کار ممنوع

انجام کارها همزمان با خوردن غذا یکی از عادات بدیاست که در برخی فرهنگ هارایج است. مثل تماشای تلوزیون همزمان با صرف شام یا صرف غذا هنگام کار در دفتر و یا حتی رانندگی که در آمریکا رواج دارد.

ازنظرمردم ژاپن خوردن هنگام راه رفتن، امری بی ادبانه به حساب می آورند. دکتر ویل کلاور در کتاب رازهای خوردن فرانوسوی برای کاهش وزن مداوم می نویسد، در فرانسه رستورانی که غذاهای مخصوص خوردن هنگام رانندگی ارائه شود، وجود ندارد. زیرا قرار نیست کسی هنگام رانندگی چیزی بخورد.

خوردن یا نوشیدن کاری نیست که شما بتوانید در راه یا هنگام کار یا تماشای تلوزیون به آن مشغول شوید. وقتی ذهن شما درگیر کار، ترافیک یا یک سریال تلوزیونی است متوجه مقدار غذایی که می خورید نخواهید شد. ضمن اینکه این امر موجب تحریک اشتهای شما نیز خواهد شد.

تمرکز بر خوردن موجب می شود که از چیزی که می خورید لذت ببرید. به علاوه حواستان هست که از پرخوری بپرهیزید.

4- تکان بخورید

مردم ژاپن، مدیترانه و حتی فرانسه دارای اندام متناسب هستند. زیرا عادت به تحرک دارند. وقتی روزها را پشت میزکار و شب ها را روی مبل جلوی تلوزیون و فاصله بین این دو را روی صندلی اتومبیلتان سپری می کنید، چه انتظار دیگری دارید. آن دسته از دوستانی که فکر می کنند، روزی نیم تا یک ساعت ورزش در باشگاه، این همه کالری اضافی را جبران خواهد کرد سخت در اشتباهند.  ماشین، تلوزیون و کامپیوتر بلای جان شماست. پیاده روی، ورزش منظم و تفریحاتی که جنب و جوش بیشتری دارند را جایگزین کنید و نتیجه را ببینید.

5- برای خوردن برنامه داشته باشید

یکی از دلایل خوش هیکل بودن خانم های فرانسوی داشتن سه وعده کامل غذایی است. این فکر که حذف یک وعده غذایی موجب کاهش کالری های دریافتی روزانه خواهد شد اشتباه است. از نظر دکتر دیوید کاتز مولف کتاب شیوه های خوردن، این امرتنها باعث تحریک واکنش جبران گرسنگی درشما می شود. در این واکنش، بدن شما شروع به ذخیره منابع انرژی به صورت چربی خواهد کرد. یعنی در واقع شما با این کار مکانیسم چربی سازی را در بدن خود فعال خواهید نمود. نکته دیگر این است که گرسنگی کشیدن شما را برای خوردن حریص تر خواهد کرد.

روز خود را با صبحانه آغاز کنید و ناهار و شام را طبق یک برنامه منظم میل نمایید. پژوهش ها نشان مد دهند که صبحانه خور ها خوش اندام ترند.

6- تنها خوری ممنوع

صرف غذا با دوستان یا همکاران علاوه بر این که لذت خوردن را دو چندان می کند، به تناسب اندام شما نیز منجر خواهد شد. وقتی در جمع غذا می خورید مسلما کنترل بیشتری بر چگونه خوردنتان خواهید داشت. در حضور دیگران غذا را آرامتر خواهید خورد و این تمرکز به شما کمک می کند که نکات گفته شده در مورد پرهیز از خوردن بیش از حد را رعایت کنید.

7- خوردن برای رفع گرسنگی است

خوردن در پاسخ به استرس های مختلف یکی از بدترین عادات تغذیه ای است. اکثر افراد به هنگام قرار گرفتن در برابر ناملایماتی مثل خستگی، بی حوصلگی، احساس تنهایی، ترس و استرس شروع به خوردن می کنند. مسلما وقتی خوردن به تنها راه حل مشکلات شما  تبدیل شود، داشتن اندام متناسب فقط یک آرزوی محال خواهد بود. اگر می خواهید اندامی متناسب داشته باشد راه حل دیگری برای مشکلات خود بیابید. مسلما سرگرمی های شاد و پرتحرک برای فرار از تنهایی و بی حوصلگی، تمرینات یوگا و مدیتیشن برای رهایی از استرس و خواب برای رفع خستگی جایگزین های مناسب تری خواهند بود.


منبعبرخی همکاران

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

انجمن علمی رادیولوژی ایران

انجمن علمی رادیولوژی ایران

انجمن جراحان دهان و فک و صورت

انجمن جراحان دهان و فک و صورت

انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران

انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران

انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران

انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران

آکادمی جراحی زیبایی آمریکا

آکادمی جراحی زیبایی آمریکا

انجمن پزشکی خواب ایران

انجمن پزشکی خواب ایران

انجمن بین المللی تحقیقات دهان و داندان آمریکا

انجمن بین المللی تحقیقات دهان و دندان آمریکا

انجمن ارتودنتیست های ایران

انجمن ارتودنتیست های ایران

مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی

مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی

مرکز تحقیقات علوم دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مرکز تحقیقات علوم دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

پایگاه دندان پزشکی ایرانیان

پایگاه دندان پزشکی ایرانیان

انجمن تحقیقات راینولوژی

انجمن تحقیقات راینولوژی

انجمن دندان پزشکان عمومی ایران

انجمن دندان پزشکان عمومی ایران

انجمن علمی پزشکی لیزری ایران

انجمن علمی پزشکی لیزری ایران

کنگره بین المللی ایمپلنت خلیج فارس

کنگره بین المللی ایمپلنت خلیج فارس

دهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران

دهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران

NRITLD

NRITLD